Lokalizacja
Kalos Limen (Καλός Λιμήν), starożytna grecka kolonia portowa, znajdowała się na północno-zachodnim brzegu półwyspu Tarkhankut, który stanowi zachodni kraniec Półwyspu Krymskiego. Uważa się, że starożytne miasto zajmowało powierzchnię około 4 hektarów. Był to teren wyniesiony nad dość pięknym, zamkniętym portem, z którego oczywiście wywodziła się nazwa miasta. Miasto jest wspomniane w inskrypcjach z Chersonezu i przez rzymskich pisarzy, którzy nazywają je „scytyjskim portem”. Pisarze ci zdefiniowali odległość między Kalos Limen a Cercinitis jako 700 stadiów (około 140 km).[1] Obecnie terytorium to zajmuje współczesne miasto Czernomorskoje.
Data założenia
Kalos Limen powstał około połowy IV w. BC w wyniku świadomej selekcji żyznych ziem północno-zachodniego Krymu przez kolonistów chersońskich. Był to najodleglejszy bastion potęgi chersońskiej w regionie. Ostatnie wykopaliska wykazały, że Chersonesian Kalos Limen został zbudowany na pozostałościach wcześniejszej osady greckiej, która istniała od końca V w. p.n.e. i mogło być osadą jońską.[2]
Historia
Historii Kalos Limen nie da się oddzielić od historii Taurian Chersonesus. Wraz z Cercinitis i innymi Chersonesianami Kalos Limen został wymieniony w Przysiędze Chersoniańskiej, która odzwierciedlała możliwy konflikt społeczny między demokratami a arystokratami pod koniec IV w. p.n.e.[3]
W trzeciej części następnego stulecia miasto stało się centralnym punktem ataków scytyjskich, co świadczy o licznych pożarach i warstwach zniszczenia wzdłuż wschodniego muru obronnego. Rosnące zagrożenie scytyjskie spowodowało opuszczenie miasta przez ludność grecką w połowie II w. p.n.e. Scytowie zajęli wówczas Kalos Limen i osiedlili się w ziemiankach uformowanych wśród ruin greckich domów.
Później, pod koniec stulecia, jedna z największych bitew między Grekami a Scytami miała miejsce w okolicach Kalos Limen. Sześć tysięcy pontyjskich i Chersonezyjskich hoplitów pod dowództwem Diophantosa unicestwiło 50 000 barbarzyńców.[4] Kalos Limen zostało oblężone i ponownie zdobyte przez Chersonesytów. Scytowie zostali odepchnięci od miasta. Grecy nie chcieli tam jednak dłużej przebywać. Po celowym zniszczeniu scytyjskich mieszkań i kamiennych konstrukcji, zachowanych jeszcze w tym czasie, na przełomie II i I w. p.n.e., Grecy w końcu opuścili Kalos Limen.
Scytowie powrócili w pierwszej połowie I w. p.n.e. Terytorium dawnego miasta ponownie zajęły konstrukcje okrągłe i prostokątne, które w drugiej połowie stulecia zastąpiły niewielkie kamienne domki. Domy te pogrupowano w bloki i podzielono wąskimi uliczkami. Scytowie mieszkali tam do pierwszej połowy II w. n.e., kiedy musieli ją porzucić, prawdopodobnie ze względu na rosnące zagrożenie ze strony plemion sarmackich.
Gospodarka, architektura i kultura materialna
Rolnictwo stanowiło podstawę gospodarki miasta. Ziemia urodzajna w pobliżu Kalos Limen została podzielona na standardowe działki z sąsiednimi domami rolnymi o różnych układach. Priorytetem ich właścicieli była uprawa wszystkich odmian zbóż i winogron. Na polecenie Przymierza Chersonezyjskiego zboże musiało być sprzedawane tylko na rynek Chersonesos.[5] W związku z tym Chersonesos był głównym dostawcą różnych lokalnych i importowanych towarów dla Kalos Limen.
Chersoniańskie pochodzenie miasta określało zarówno jego układ, jak i kulturę materialną. Świadczą o tym istniejące cechy typowe dla każdej osady Chersonesian. W ostatnim kwartale IV w. BC, miasto otoczone było mocnymi murami fortyfikacyjnymi, w tym prostokątnymi i kwadratowymi wieżami. Bramy miejskie przymocowane zostały do ściany wschodniej wzmocnionej jeszcze jedną wieżą. Miasto charakteryzował plan siatki, który obejmował prostokątne bloki składające się z małych kamiennych domów o powierzchni około 120-150 m2[.6]
Jeśli chodzi o nekropolię, znajdowała się 400 m dalej w kierunku południowo-wschodnim. Architektura grobowa polegała albo na prostych grobach pokrytych kamienną płytą, albo na sklepieniach z cegły mułowej.
W ostatniej trzeciej części III w. p.n.e., ze względu na narastające niebezpieczeństwo scytyjskie, wzniesiono drugi mur w celu wzmocnienia fortyfikacji miasta. W południowo-zachodniej części miasta wzniesiono więc potężną cytadelę o prostokątnym kształcie. Na jego narożnikach stały wielopiętrowe wieże z kamienia i cegły mułowej. Fundamenty murów i wież cytadeli zostały wzmocnione specjalnymi konstrukcjami odpornymi na taran. Wielkość cytadeli wynosiła 2500 m2, około 1/10 terytorium miasta.[7]
W drugiej połowie II w. p.n.e. cytadela ta stała się centrum osadnictwa scytyjskiego, które wyłoniło się z ruin greckiego miasta. Wreszcie w I w. Scytowie wykorzystali cytadelę jako twierdzę i zgodnie ze scytyjskimi praktykami otoczyli ją rowem.
Źródła:
tekst oryginalny: http://blacksea.ehw.gr/forms/fLemma.aspx?lemmaId=10717
- IOSPE, I2, 352-353, 401; Arr., Peripl. Pont. 30.5; Pomp. Mela, 2.3; Ptol., Geogr. 3.5.2.
- Kutajsov, V.A., Uzhentsev, V. B., “Early building layer of Kalos Limen”, in Rusyaeva, A.S., Bujskikh, S.B., Krapivina, V.V. (eds.), World of Olbia: By the 90th anniversary of Prof. L.M. Slavin (Kiev 1996) (Кутайсов, В.А., Уженцев, В.Б., «Ранний строительный горизонт Калос Лимена», в: Русяева, А.С., Буйских, С.Б., Крапивина, В.В., (ред.), Мир Ольвии: к 90-летию проф. Л.М. Славина (Киев 1996)) p. 136-139.
- IOSPE, I2 401.
- IOSPE, I2 352-353.
- IOSPE, I2 401.
- Kutaisov, V.A., “Kalos Limen”, Ancient Greek Sites in the Crimea (Kiev 2004) (Кутайсов, В.А., «Калос Лимен»,Античные греческие памятники Крыма (Киев 2004)) p. 237.
- Uzhentsev, V.B., “Fortification of the Kalos Limen citadel in the Hellenistic period”, Chersonesian Collection XIII (Sevastopol 2004) (Уженцев, В.Б., «Укрепление цитадели Калос Лимена в эллинистический период», Херсонесский сборник XIII (Севастополь 2004)) p. 250-260.