Hera

BÓSTWOmałżeństwa, niebios, królowa bogów
RODZICEKronos, Reja
POTOMOSTWOEileityię, Hefajstosa, Aresa, Hebe
RODZEŃSTWO
MIEJSCA KULTUSamos, Argos, Sparta, Mykeny
SYMBOL
ZWIERZĘTA SAKRALNEjałówka, lew, kukułka, paw
ROŚLINY SAKRALNEgranat, lilia
PRZYDOMKIBoópis (o oczach jałówki)
W INNYCH KULTURACHJuno (łac.)

Była córką Kronosa i Rei. Hera, królowa Zeusa odbywa poranną przejażdżkę nad światem, złocistym powozem, który jest zaprzężony w rój pawi. Bogini uważa świat za swoją własność. Jest również nieustępliwa wobec męża. Ten pewnego razu powiesił ją za ręce u szczytu Olimpu, a do nóg przyczepił ciężkie kowadła. Z Zeusem miała czworo dzieci: Eileityię, Hefajstosa, Aresa i Hebe. Prześladowała kochanki Zeusa: Io, Semele, Latonę oraz i ich dzieci, zwłaszcza Heraklesa. Jej gniew dosięgał wszystkich, którzy sprzeciwiali się woli. Tak było z wieszczem Tejrezjaszem, który był prześladowany za to, że przyznał Zeusowi rację w sporze o to, kto więcej szczęścia znajduje w miłości: mężczyzna czy kobieta.

Hera jest bardzo wrażliwa na punkcie własnej urody, nie cierpi porównań z innymi kobietami, ponieważ uważa się za najpiękniejszą na świecie. Była jedną z uczestniczek, wraz z Afrodytą i Ateną, słynnego konkursu piękności, który rozstrzygnął Parys na korzyść bogini piękności. Z tego powodu ścigała Parysa i wszystkich Trojańczyków przez cały czas wojny trojańskiej. Innym razem, zarozumiałe córki kapłana zamieniła w kamienne schody. W ten sposób ich ojciec musiał codziennie słuchać jęków dzieci.

Córki króla Projtosa skazała na szaleństwo za ich przechwałki na temat własnej urody. Dziewczyny biegały po lasach, pasły się na łąkach, uważając się za krowy

Irydę (zasilała chmury wodą mórz i rzek), posłankę bogów, zamieniła w tęczę.

Z jej ogrodów znajdujących się w okolicach Gibraltaru, Herakles miał wykraść rosnące tam złote jabłka. Ogrodu i jabłek strzegły Hesperydy.

Jest patronką kobiet, małżeństwa.

Ulubione rośliny to granat i lilia.

Główne ośrodki kultu znajdowały się w Samos, Argos, Sparcie i Mykenach.



Wykorzystana literatura:

  1. Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Jan Parandowski, ISBN: 0907587852.